نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

شستوشوی فرش ماشینی

شستوشوی فرش ماشینی

شستوشوی فرش ماشینی – در این مقاله به بررسی شستوشوی فرش ماشینی می پردازیم. فرش ماشینی ساوین یکی از فرش های معروف در سطح داخلی و جهانی است. این فرش به صورت عمده به تمامی کشورهای جهان صادر می شود. فرش ماشینی در ابعاد، طرح ها و رنگ های مختلفی عرضه می شود.

انواع فرش ساوین

فرش های ساوین به دو دسته تقسیم می شود.

فرش ماشینی ساوین

فرش سنتی یا دست باف

هر کدام از این فرش ها دارای ویژگی ها و خصوصیات خاص خود هستند.  در تولید شدن هر کدام از مواد اولیه متفاوتی به کار برده شده است. و به هیمن خاطر این دو فرش با هم از نظر جنس، قیمت، کیفیت و….تفاوت دارند. در اینجا ما می خواهیم در مورد روش های شستوشوی صنعتی فرش ساوین بپردازیم. که چگونه فرش های فرش ساوین در قالیشویی شسته می شوند

دستگاه‌های شست‌وشوی فرش در قالیشویی‌ها

دستگاه های شست‌وشوی فرش ماشینی ساوین در قالیشویی‌ها به دوگروه دستی و اتوماتیک تقسیم می‌گردد.

 دستگاه های شستوشوی فرش ماشینی به صورت دستی شامل دستگاه شلاق‌زن است. شلاق زن به‌ صورت ضربه‌ای فرش را می شوید. دستگاه شلاق‌زن برای شستن فرش های دستباف مناسب است

دستگاه  برس استوانه‌ای از برسی بین  ۷۰ یا ۹۰ سانتی‌متری استفاده می کند.

 در دستگاه  دوموتوره گیربکسی از دو برس دیسکی که اندازه آن ۴۰ سانتی‌متر است برای شستن فرش استفاده می‌می گردد.

دستگاه‌های قالیشویی تمام‌اتوماتیک شامل دستگاه‌های  میزی و ریلی هستند.

 در دستگاه‌های ریلی، فرش به صورت ثابت است و دستگاه ریلی روی فرش حرکت می‌کند. ولی در دستگاه‌های میزی، دستگاه ثابت است و فرش از طریق نوار نقاله زیر برس‌های دستگاه جابه‌جا می‌شود.

برای گرفتن آب موجود در فرش از طریق قالیشویی‌ها از دو دستگاه آب‌گیری استفاده می‌شود؛

دیگ آب‌گیر که  این دستگاه ها قدیمی و سنتی است و الان خیلی کم استفاده می شود.

دستگاه آب‌گیر لوله‌ای. این دستگاه جدید است و چند سالی وارد قالیشویی‌ها شده است. این دستگاه باعث افزایش یافتن کیفیت کار قالیشویی‌ها می گردد

شستوشوی فرش ساوین

مراحل شست‌وشوی فرش در قالیشویی‌

برای شستوشوی صنعتی فرش ساوین مراحل مختلفی وجود دارد. در ذیل به بررسی این مراحل می پردازیم.

غبارگیری

در این مرحله  بایستی قالی‌هایی که خاک زیادی دارند، پیش از شستن به وسیله دستگاهِ خاک‌گیر، خاکش را بگیریم. دستگاه خاک گیر، فرش‌ها را با قدرت بالایی به مدت ۲ ساعت می‌چرخاند. بدین طریق گردوخاک آنها  کاملا گرفته می شود.

شستن با مواد شوینده

در این مرحله برای شستن فرش ماشینی، فرش‌هایی که  هم‌اندازه  هستند کنار یکدیگر و روی سطح صافی پهن می‌شوند. سپس آب با فشار بر روی آن‌ها پاشیده می‌شود. بعد از اینکه فرش ها کاملا خیس شدند مواد شوینده را بر روی فرش ریخته می شود. بعد از آن دستگاه‌های شست‌وشو بر روی فرش‌ها حرکت می‌کنند. این دستگاه‌ها دارای شلاق‌های بزرگ و دایره‌ای شکل هستند و با برق کار می‌کنند. سپس روی فرش به‌آرامی ساییده می شود و جاهای تیره و چرک شسته می شود.

آب‌کشی فرش

پس از شست‌وشوی صنعتی فرش ساوین کامل، فرش‌ها با استفاده از شلنگ‌هایی با دوش‌های پخش‌کنندهٔ آب آب‌کشی می‌شوند. در این مرحله، مواد شوینده به‌طور کامل از فرش‌ها خارج می‌شوند. پس از آب‌کشی مرحلهٔ اول، به‌دلیل احتمال نجس بودن فرش، مرحلهٔ دوم آب‌کشی نیز انجام می‌شود.

آب‌گیری فرش

در این مرحله برای شستوشوی صنعتی فرش ساوین ، فرش‌های لول‌شده دور آب‌گیر قرار گرفته می شود. دستگاه آب‌گیر به صورت استوانه‌ای‌شکل  است که دارای دیواره‌ای از جنس فلزی و مشبک است. این به خاطر این است که فرش روی آن قرار داده ‌شود. دستگاه آب گیر با سرعت و به صورت دورانی می چرخد.

 با ساختن نیروی گریز از مرکز، آبی که داخل فرش ها است به کناره می رود. و از طریق دیوار مشبکی که در قسمت پشتی فرش‌ها قرار دارد، بیرون می رود.

خشک‌ کردن فرش

در این مرحله برای خشک‌کردن فرش ماشینی و دستی، فرش را زیر نور خورشید پهن می‌شود. اما گاهی اوقات امکان پهن کردن فرش وجود ندارد. مانند زمانی که هوا بارونی است. در اکثر قالیشویی‌ها فرش‌ها را در مکانی به نام  گرم‌خانه خشک می‌کنند. در مرکز گرم‌خانه‌ها دستگاه گرماساز بزرگی وجود دارد. حرارتی که در دستگاه وجود  دارد موجب گرم شدن فرش می شود. و بعد از آن فرش‌ها را از داربست‌هایی که برای این کار جاگذاری کرده اند آویزان می‌کنند. بدین صورت فرش ها در کوتاه‌ترین زمان خشک می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.